FM&NT-2017

Program

Program of oral talks

April 24, Physicum (W.Ostwaldi str 1, Tartu)

16:00 Registration
17:00 Excursion in Physicum and Chemicum
18:00-21:00 Welcome party and excursion in Physicum

April 25, Dorpat conference centre (Soola 6, Tartu) Struve hall (Marco Kirm or Jaak Kikas)

9:20 Rutkis, Martins (co-authors: Martins Rutkis, Andris Anspoks, Liga Grinberga, Andris Ozolins, Anatolijs Sarakovskis, Andris Sternberg, Nils Nordell, Mattias Hammar, Teresita Qvarnstrom) CAMART2 – boosting technology transfer
10:00 Singhal , Subhash C. (co-authors: Subhash C. Singhal ) Solid oxide fuel cells in sustainable energetics
10:40 van der Zant, Herre S.J. (co-authors: Herre S.J. van der Zant) The physics and applications of graphene membranes

April 25, Struve I (Juras Banys)

12:20 Vembris, Aivars (co-authors: Aivars Vembris) Organic molecular glasses for light amplification in solid state lasers
12:50 Polyakov, Boris (co-authors: Boris Polyakov, Sergei Vlassov, Edgars Butanovs, Jelena Butikova, Mikk Antsov, Sven Oras) Nanomanipulations and tribological experiments on heterostructured core-shell nanowires
13:20 Grigalaitis, Robertas (co-authors: Robertas Grigalaitis, Aurimas Sakanas, Dmitry Nuzhnyy, Juras Banys, Fedir Borodavka, Stanislav Kamba, Cristina Elena Ciomaga, and Liliana Mitoseriu) Dielectric and phonon spectroscopy of Nb-doped Pb(Zr1-yTiy)O3-CoFe2O4 composites

April 25, Struve II (Vladimir Makhov)

12:20 Yamamoto, Tomoyuki (co-authors: Tomoyuki Yamamoto ) Local environment of dilute 3d transition elements in optical materials – XANES measurements and DFT calculations
12:50 Smits, Krisjanis (co-authors: Krisjanis Smits, Donats Millers, Janis Grabis) Lanthanide ion luminescence for studies of oxide nanocrystals
13:10 Rebane, Ott (co-authors: Marek Oja, Ott Rebane, Marco Kirm) Baltic TRAM – an innovation network connecting research capacities of academia with needs of business

April 25, Struve I (Rainer Pärna)

14:40 Popova, Marina (co-authors: Marina Popova) Multifunctional materials from the huntite family
15:10 Kalam, Kristjan (co-authors: Kristjan Kalam, Helina Seemen, Peeter Ritslaid, Aile Tamm, Kaupo Kukli, Aarne Kasikov, Joosep Link, Raivo Stern, Salvador Dueñas, Helena Castán, Héctor García) Atomic layer deposition of ZrO2:Fe2O3 thin films
15:40 Lapčinskis, Linards (co-authors: Linards Lapčinskis, Artis Linarts, Māris Knite) Development and characterization of supercapacitor as pressure sensor
16:00 Lalic, Milan (co-authors: M. V. Lalic, A. F. Lima) Electronic, magnetic and optical properties of hexagonal YMNO3 multiferroic compound

April 25, Struve II (Aleksandr Luštšik)

14:40 Evarestov, Robert (co-authors: Robert A. Evarestov) New insight on the supercell model of imperfect crystals
15:10 Kotomin, Eugene (co-authors: E.A. Kotomin, M. Arrigoni, T.S. Bjørheim, J. Maier) First principles calculations of defects in thin perovskite films
15:35 Jablonska, Krystyna (co-authors: Krystyna Lawniczak-Jablonska) Manipulation of the electron spin for the information storage in semiconducting devices – location and properties of Mn ions
16:00 Jaaniso, Raivo (co-authors: Raivo Jaaniso, Harry Alles) Graphene-based materials for highly sensitive gas sensors
16:20 Lembinen, Meeri (co-authors: M. Lembinen, L. Siinor, C. Siimenson, L. Läll, O. Oll, K. Lust, E. Lust, and V. Ivaništšev) The influence of electrode material on the EDL capacitance in ionic liquids

April 26, Struve I (Chong-Geng Ma)

9:00 Brik, Mikhail (co-authors: M.G. Brik) Red side of white light, or a story of white light emitting diods
9:30 Makhov, Vladimir (co-authors: M. Kirm, E. Feldbach, H. Mägi, V. Nagirnyi, E. Tõldsepp, S. Vielhauer, T. Jüstel, T. Jansen, N. M. Khaidukov, V. N. Makhov) Silicate apatite phosphors for pc-LED applications
9:50 Ozols, Andris (co-authors: Andris Ozols , Pēteris Augustovs, Elmars Zarins, Valdis Kokars) Electric and magnetic field effect studies on the holographic recording in organic films
10:10 Spassky, Dmitry (co-authors: Dmitry Spassky, Sergey Omelkov, Vitali Nagirnyi, Nina Kozlova, Oleg Buzanov, Mikhail Korjik) Influence of Ca, Sc and Zr on the luminescence and decay characteristics of GAGG:Ce single crystals

April 26, Struve II (Krystyna Jablonska)

9:00 Frenkel, Anatoly (co-authors: Anatoly I. Frenkel ) Shining Synchrotron Light on Active Species in the Nanoscale
09:30 Anspoks, Andris (co-authors: Andris Anspoks, A. Kuzmin, J. Purans, P. Vladimirov, J. Hoffmann, T. Gräning, N. Ordas, C. García-Rosales ) When and how oxide nano-particles are formed in advanced ODS steels? Practical application of advanced structure analysis methods
10:00 Klepka, Marcin (co-authors: Marcin T. Klepka, A. Drzewiecka-Antonik, A. Wolska, M. Struga, K. Ostrowska, P. Rejmak) X-ray absorption spectroscopy study of bioactive metal organic-ligand complexes
10:20

April 26, Struve I (Mikhail Brik)

11:00 Krunks, Malle (co-authors: Malle Krunks) Novel materials for future PV technologies
11:30 Ma, Chong-Geng (co-authors: Chong-Geng Ma, Hongbin Liang, Dong-Xu Liu) Deep insight into electronic structure and stokes shift of Ce3+-doped optical materials
11:50 Tuomisto, Minnea (co-authors: Minnea Tuomisto, Zivile Giedraityte, Maarit Karppinen, Mika Lastusaari) Up-converting (Yb, Er)O3 thin films prepared by atomic layer deposition
12:10 Vitola, Virginija (co-authors: Virginija Vitola, Donats Millers, Krisjanis Smits, Larisa Grigorjeva, Aleksejs Zolotarjovs) Low temperature luminescence studies of SrAl2O4:Eu,Dy

April 26, Struve II (Marina Popova)

11:00 Cao, Wei (co-authors: Wei Cao, Zhongjia Huang, Xinying Shi, Taohai Li, Marko Huttula1) Functional nanomaterials for sustainable energy
11:30 Kasemets, Kaja (co-authors: Kaja Kasemets, Ilana Perelshtein, Aharon Gedanken, Anne Kahru, Jing Wang, Paride Mantecca) Safety assesment of the nano-enabled biocidal textiles
11:50 Vahtrus, Mikk (co-authors: Mikk Vahtrus, Andris Šutka, Boris Polyakov, Sven Oras, Mikk Antsov, Nicola Doebelin, Rünno Lõhmus, Ergo Nõmmiste, Sergei Vlassov) Dependence of mechanical properties of ZnO nanowires on diameter and doping with CO
12:10 Kisand, Vambola (co-authors: Vambola Kisand, Angela Ivask) Photocatalytic antibacterial surfaces

April 27, Struve hall (Marco Kirm)

9:10 Liu, Ru-Shi (co-authors: Ru-Shi Liu ) All-inorganic perovskite quantum dot nanocomposite with high stability and wide color gamut used for backlight display
9:50 Kholkin, Andrei (co-authors: Andrei Kholkin, Sergey Luchkin, Denis Alikin, K. Romanyuk, Alexander Tselev) Electrochemical strain microscopy
10:30 Lust, Enn (co-authors: Enn Lust) Development of energy storage and conversion devices in Estonia

April 27, Struve I (Vambola Kisand)

11:40 Zhukovskii, Yuri (co-authors: Yuri F. Zhukovskii, Sergey Piskunov, Eckhard Spohr, Pavel N. D‘yachkov) Photocatalytic suitability of doped 1D nanostructures of transition metal oxides: first principles modelling
12:00 Nõlvak, Andreas (co-authors: Andreas Nõlvak, Gunnar Nurk, Aile Tamm, Jekaterina Kozlova, Peeter Ritslaid, Tanel Tätte) Stabilized zirconia microtubes for tubular high temperature fuel cells in deep microscale
12:20 Rudzikas, Matas (co-authors: Matas Rudzikas, Jolanta Donėlienė, Juras Ulbikas, Algirdas Galdikas, Vasile-Dan Hodoroaba, Steffi Rades, Ilona Dörfel, Valter Maurino, Andrea Mario Rossi) Investigation of TiO2 nanoparticles generated by ablation of titanium plate with femotosecond laser
12:40 Saldan, Ivan (co-authors: Ivan Saldan) Nanoconfinement for metal borohydrides
13:00 Majak, Jüri (co-authors: Jüri Majak, Maarjus Kirs, Kristo Karjust) Analysis and design of graphene laminates
14:20 Šimėnas, Mantas (co-authors: Mantas Šimėnas, Monika Trzebiatowska-Gusowska, Mirosław Mączka, Georg Völkel, Andreas Pöppl, Jūras Banys) Electron paramagnetic resonance of structural phase transitions in metal-formate frameworks
14:40 Balčiūnas, Sergejus (co-authors: Sergejus Balčiūnas, Maksim Ivanov, Jūras Banys, Satoshi Wada) Dielectric properties of BaTiO3-KNbO3 composites

April 27, Struve II (Enn Lust)

11:40 Nurk, Gunnar (co-authors: Gunnar Nurk, Kuno Kooser, Ove Korjus, Rait Kanarbik, Samuli Urpelainen, Tanel Käämbre, Edwin Kukk, Urmas Joost, Margus Kodu, Priit Möller, Indrek Kivi, Mihkel Vestli, Enn Lust) In operando characterization of Ni-GDC SOFC anode using HT-NAP-XPS and HT-XRD simultaneously with EIS
12:10 Gryaznov, Denis (co-authors: Denis Gryaznov, Rotraut Merkle, Eugene A. Kotomin, Joachim Maier) First principles calculations of perovskite materials for energy applications
12:30 Piasecki, Michal (co-authors: M. Piasecki, I.V. Kityk, I.E. Barchiy, O.V. Parasyuk, O.Y. Khyzhun, M.G.Brik, A.O. Fedorchuk) Structural instabilities in chalcogenides – key for efficient thermoelectricity and solar cells?
12:50 Väli, Ronald (co-authors: Ronald Väli, Thomas Thomberg, Alar Jänes, Enn Lust) Turning sugar into an efficient Na-ion battery electrode
13:10 Plank, Toomas (co-authors: ) Green Power Electronics – an Interreg project helping to save the energy

April 27, Struve II (Arvo Kikas)

14:20 Kuzmin, Alexei (co-authors: A. Kuzmin, A. Anspoks, A. Kalinko, J. Timoshenko1,3, L. Nataf, F. Baudelet, T. Irifune) Origin of pressure-induced metallization of copper nitride: an X-ray absorption spectroscopy study
14:40 Pärna, Rainer (co-authors: R. Pärna, A. Kivimäki, V. Pankratov, M. Huttula, E. Kukk, K. Kokko, M. Lastusaari, M. Valden, M. Hirsimäki, K. Kooser, P. Turunen, L. Reisberg, S. Urpelainen, R. Sankari, F. Hennies, H. Tarawneh and E. Nõmmiste) The FinEstBeaMS beamline at MAX-IV laboratory

Timetable for poster sessions